додати запис
в каталог
Статті

Вампіри. Реальність і вимисел. Слов’янські вірування

27-10-2014

Вампіри і слов'янські вірування


Віра в існування потойбічного світу народилася разом з людством: наші пращури вважали, що померлі можуть повертатися в світ живих і завдавати їм шкоди. Багато повір’їв пов’язано з вампірами – міфічними істотами, що п’ють кров людей і тварин. Згадки про них є в культурах багатьох країн, але батьківщиною упирів частіше за все називають Балкани, Карпати і Західну Україну. Саме тому цікаво дізнатися, як уявляють цих створінь сучасні люди, та як їх зображували наші пращури, у що вірили слов’яни, намагаючись захистите себе і своїх рідних від упирів? Чи схожі українські вовкулаки на тих вампірів, фото яких можна побачити у журналах і на різних тематичних сайтах? І чи існують вони на наших землях зараз? На ці питання спробуємо відповісти далі.

Сучасні уявлення про вампірів

Характерні риси упирів у різних переказах дуже різняться. «Класичні» вампіри, фото яких можна побачити в Інтернеті, чи яких кінорежисери зображували у своїх фільмах, виглядають досить однаково: це худі люди з блідими або ж навпаки, досить темними шкірними покровами, у яких видніються гострі ікла, очі можуть бути білими або криваво-червоними. Вони не відображаються у дзеркалі, вдень сплять у трунах і бояться сонячного світла, а на полювання виходять лише вночі. У якості харчу їх влаштовує лише свіжа людська кров. Тобто, це саме ті істоти, зображення яких можна побачити, ввівши у пошукову строчку запит «вампіри онлайн». Найбільш яскраві і відомі громадськості приклади – чисельні екранізації книги Брема Стокера «Граф Дракула» (приміром, «Дракула Брема Стокера» режисера Френсиса Форд Копполи). Даний образ є узагальненим і об’єднує риси, якими наділили вампірів легенди. Однак зараз тенденції дещо змінюються. Так, у серіалі-екранізації відомої серії книг «Щоденники вампіра» Лізи Джейн Сміт ці істоти дуже красиві і ніяк не вирізняються від звичайних людей, якщо не брати до уваги їх ікла. Взагалі, можна стверджувати, що серед усіх страхітливих створінь, які стають героями фільмів, найбільш популярними є саме вампіри: кіно про них знімають кожен рік.

 

Слов'янскі вірування у вампірів

Вважається, що слово «вампір» сербського походження, хоча слов’яни частіше використовують назву «вовкулак», яку придумав іще Пушкін (означає мрець-вампір). Згідно класичної легенди, що існувала в Європі до ХІХ сторіччя, вампіри – це жахливі монстри, що повстають із могил. У минулому вони були самогубцями, злочинцями, жертвами жорстокої насильницької смерті або ж ні в чому не винними людьми, яких вкусив вовкулак. Істоту можна вбити, встромивши в її серце кілок або щось срібне, бояться вони, окрім сонячного світла, розп’яття і свяченої води (ці прийоми можна побачити у багатьох фільмах про вампірів онлайн).

Згідно слов’янських легенд, вовкулаками стають люди, народжені у плодовій водній оболонці, що мають зуби чи хвіст, або ж ті, що були відлучені від церкви, загинули неприродною смертю, були поховані без дотримання особливих ритуалів. Наші пращури клали у труну розп’яття, закутували мерця у саван і фіксували його підборіддя, щоб він цей саван не міг з’їсти. Інколи навіть тіло проколювали кілками або ж розміщували над шиєю косу. Свідченням того, що поблизу є вампір, вважали загибель худоби і людей при дивних обставинах. В такому випадку підозрілих мерців ексгумували і перевіряли, чи немає на тілі відрослих нігтів і волосся, чи не тече по підборіддю кров тощо.

Для того щоб захистити свою родину від упирів, які за віруваннями слов’ян були потворними і страшними (на відміну від тих красивих створінь, що зображені у популярних серіалах, приміром, у «Щоденниках вампіра»), люди вішали у хаті часник і встановлювали у кутку розп’яття. Часто з цією метою використовували різні обереги та свячену воду.

В Україні різновидом вампіра є чупакабра – ця невелика істота, за повір’ями, вбиває тварин і висмоктує з них кров. У 2009-2010 роках у Київській та Чернігівській областях була справжня паніка – при загадкових обставинах гинула домашня худоба, а винуватили в цьому саме чупакабру. У багатьох регіонах країни і досі вірять в існування цього кровожерливого створіння, хоча, скоріш за все худобу вбиває тварина, що страждає на генетичні розлади.

 

Вампіри , кіно про яких знімають найвідоміші режисери, а книжки пишуть кращі письменники сучасності, таємничі і загадкові створіння. Більшість розповідей про них – вигадка, проте є й ті, в яких є зерна правди. Часто істоти, що живляться кров’ю (кажани, п’явки, результат генних мутацій – загадкова чупакабра), стають прототипами головних героїв повір’їв і страшних оповідок, що щиряться світом.


Далі буде***

Вампіри. Реальність і вимисел. Всесвітньо відомі постаті та легенди

Вампіри серед нас?

 


На Львівському порталі Львівська Афіша можна ознайомитися з іншими заходами які відбудуться у 2014 році у Львові.

« До списку статей


Увага! Коментарі модеруються до того, як вони будуть опубліковані на сайті.
Ми не гарантуємо термінів розгляду ваших коментарів. Ваш коментар може бути не розміщено, якщо він не відповідає вимогам сайту.

Автор:


Відгук:
У Львові

Прогноз погоди у Львові на 5 днів Курсы наличного обмена на сегодня


Фотогалерея «Львів старовинний»

Афіша кінотеатрів
IMAX

Афіша театрів
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Перший український театр для дітей та юнацтва
Театр ім. Марії Заньковецької - велика сцена
Театр ім. Марії Заньковецької - камерна сцена

Останні записи в блогах
« 1/5 »

Читати всі записи »

Мій обліковий запис
Логін (e-mail):
Пароль:
Забули пароль?

Не зареєстровані на сайті? Реєструйтесь і отримайте безкоштовну скриньку ВашеІм’я@lvivposter.com!

Також ви можете увійти за допомогою облікового запису іншої системи (виберіть сервіс, на якому розміщений ваш існуючий e-mail):

Соціальні сервіси

Поділіться корисною інформацією з друзями! Додайте цю сторінку в закладки або у вашу улюблену соціальну мережу:

Класс!

 

Продвижение сайта - WWA

створено "літом" :), 2010 року
© 2010-2013 Львівська афіша
Всі права захищені. При використанні матеріалів зворотня ссилка обов'язкова.