додати запис
в каталог
Статті

Невідома Роксолана

25-05-2013

Роксолана яку ми не знали


Роксолана – легендарна постать, тому що цю непересічну жінку можна впевнено назвати мудрою правителькою, благодійницею, хорошою матір’ю і просто людиною, яка мала невимовно сильну жагу до життя…

Як Анастасія Лісовська стала Роксоланою

Лісовська Анастасія Гаврилівна народилася приблизно у 1506 році (основна версія) у родині священника в місті Рогатин, що на Івано-Франківщині. Взагалі, у її біографії залишилися три «білі плями», а саме, рік народження, викрадення, а також деякі нюанси політичної діяльності.
До недавніх пір, офіційно вважали, що саме в 1520 році кримські татари напали на місто, вщент його спалили, взявши в полон тих, хто залишився живий, зокрема мова йде про 15-річну попівну Настю. Не так давно турецькі архіви пролили світло на невідомі подробиці з життя української Роксолани, згідно яких татари напали на Рогатин в 1516 році.
Спочатку дівчинка попала в Крим, але потім турки вирішили вигідно її продати. Волею долі в перший же день прекрасна полонянка була продана візирю молодого Сулеймана, тому що турка вразила неймовірна краса дівчини. Рустем-паша вирішив зробити подарунок султану, але спочатку Настю оглянули лікарі, давши висновок, що вона незаймана й абсолютно здорова.
Роксолана була примітною бранкою, адже вона не впала духом, зберігши живість характеру: свідченням цього, до речі, є її друге ім'я – Хуррем (весела, смішлива). Попавши в гарем султана, де йшла жорстока боротьба за прихильність правителя, Настя могла розраховувати лише на себе і на удачу.

Легенда про Роксолану

Існує дуже цікава легенда про те, як саме Роксолану запримітив султан: коли Сулейману показували нових рабинь, в коло танцюючих одалісок буквально влетіла маленька фігурка, вона відштовхнула «солістку», розсміялась і заспівала свою пісню. Зрозуміло, що гарем жив по своїм законам, тому євнухи чекали одного рішення – що приготувати: одяг для спальні султана чи шнур, яким задушували рабинь. Але все обійшлося, тому що Сулейман Пишний в той же вечір дав Роксолані хустинку – знак того, що він чекатиме на неї в спальні. Вона зосталася в правителем аж до ранку і саме з цього моменту розпочалася нова сторінка в житті бранки…

Одруження Сулейман Кануні і Хуррем

В 1530 році Сулейман Кануні і Хуррем побралися – це була дуже інтригуюча ситуація, оскільки султан офіційно одружився на жінці з гарему. Чому ж так сталося? Просто українська Роксолана стала для османського правителя втіленням всього, що він поважав в жінках: вона цінила мистецтво, розумілася в політиці, була поліглотом, а також вміла танцювати, кохала й приймала любов.

Культурна спадщина Роксолани

За сорок років життя в Османскій імперії Роксолана здійснила багато змін. Наприклад, в портових районах були відкриті винні лавки, тобто суттєво збільшились прибутки. Щоб ще більше поповнити казну, Хуррем вирішила реконструювати гавані в Галаті – цей крок приніс доволі непогані результати, адже туди стали приходити не лише легкі кораблі, а й крупнотонажні судна з товарами з усього світу.
По причині того, що казна постійно поповнювалась, в Роксолани вистачало грошей на зведення мечетей, мінаретів, будинків для престарілих. Сулейман, повернувшись з чергового походу, навіть не впізнав палац Топкапи.
Необхідно відмітити, що Хуррем була дуже кмітливою жінкою, тому вона нещадно розправлялася з ворогами, коли цього потребували обставини. За намовою Роксолани був вбитий великий візир султана, товариш дитинства, онук першої дружини Фатіми.
Звісно, про важку долю України Роксолану ніколи не полишали думки, тому за її життя набіги татар на рідні землі майже припинилися, а непохитна Османська імперія ослабла. Історики вважають, що Настя Лісовська зробила все можливе, аби спадкоємцем став син Селім – алкоголік, бабій та безхарактерний чоловік. Він взагалі не дбав про державні справи, привівши імперію до занепаду.
Слід відмітити ще один дуже показовий факт: султанша запросила до палацу Байду Вишневецького при тому, що він декілька років поспіль воював проти Високої Порти.
Роксолана подарувала Сулейманові Пишному п'ятьох синів та доньку. Померла визначна українка 18 квітня 1558 року - невблаганна смерть забирала у султана найулюбленішу дружину, а він стояв навколішки біля її ліжка, плачучи…

Серіал «Величне століття. Роксолана»

Основою серіалу «Величне століття. Роксолана» стали реальні події, які відбувалися в Османській імперії. Але це не просто історичний фільм, оскільки в серіалі показане не тільки життя визначної жінки тих часів, але й життєвий уклад населення. Крім того, турецький серіал вражає пишністю костюмів, реалістичністю обстановки, кожна серія розкриває таємниці, інтригуючи новими загадками.
Роксолана – величне століття, саме такі асоціаціі виникають, коли йде мова про привабливу українку та її вплив на культуру, побут Османської імперії…

 

Тут інші цікаві історичні публікації

« До списку статей


Увага! Коментарі модеруються до того, як вони будуть опубліковані на сайті.
Ми не гарантуємо термінів розгляду ваших коментарів. Ваш коментар може бути не розміщено, якщо він не відповідає вимогам сайту.

Автор:


Відгук:
У Львові

Прогноз погоди у Львові на 5 днів Курсы наличного обмена на сегодня


Фотогалерея «Львів старовинний»

Афіша кінотеатрів
IMAX

Афіша театрів
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Перший український театр для дітей та юнацтва
Театр ім. Марії Заньковецької - велика сцена
Театр ім. Марії Заньковецької - камерна сцена

Останні записи в блогах
« 1/5 »

Читати всі записи »

Мій обліковий запис
Логін (e-mail):
Пароль:
Забули пароль?

Не зареєстровані на сайті? Реєструйтесь і отримайте безкоштовну скриньку ВашеІм’я@lvivposter.com!

Також ви можете увійти за допомогою облікового запису іншої системи (виберіть сервіс, на якому розміщений ваш існуючий e-mail):

Соціальні сервіси

Поділіться корисною інформацією з друзями! Додайте цю сторінку в закладки або у вашу улюблену соціальну мережу:

Класс!

 

Продвижение сайта - WWA

створено "літом" :), 2010 року
© 2010-2013 Львівська афіша
Всі права захищені. При використанні матеріалів зворотня ссилка обов'язкова.