додати запис
в каталог
Статті

Що ми знаємо про право власності на фотографію

11-06-2014

Взаємне обтяження прав автора та клієнта на фотографію


Затвор цифрового фотоапарата клацнув, фото зроблено і надруковано. Гроші за отриману фотографію сплачені. Задоволені фотограф і клієнт розлучаються, отримавши при цьому кожен своє. Які права та обов'язки виникли. Що мають сторони таких правовідносин, адже ці відносини врегульовані правом. Мова в статті піде саме про ці аспекти.

Читайте також:Правила нічної фотозйомки

 

Види права які виникають при створені фотографії

Юридично не обізнані не підозрюють, що здійснився юридичний факт. Зі створенням фотографічного твору виникають три різних за своєю суттю видів права – авторське, власності та особисте немайнове. Перше інтелектуальне право своїм предметом має твір, друге речове право - матеріальний об’єкт втілення цього твору, третє – зображення фізичної особи. Відчуження матеріального об’єкту та авторське право не залежать один від одного. Незалежність авторського права від речового закріплено в ч. 1 ст. 12 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (Закон).

Читайте також:Фотографія на згадку

 

 

Права клієнта і фотографа на фотографію

За гроші до клієнта переходить тільки речове право на твір, авторське ж залишається за фотографом. Авторське право в своєму об’ємі містить немайнове і майнове право.

Немайнове право пов’язане з особистістю, тому в ст. 14 Закону і назване особистим. Це право не передається та не відчужується і має своєю сутністю певні умови використання імені та псевдоніма автора, забезпечення анонімності та збереження оригінальності твору.

Майнове право дає можливість автору виключно самому використовувати фотографію і забороняти та дозволяти її використання іншими особами (ч. 1 ст. 15 Закону). Поняття використання визначене в ч. 3 ст. 15 Закону. Воно складається з 11-ти видів, які не є вичерпними. Суть його полягає в тому, що без дозволу автора не можна:
- виготовляти примірники твору та їх оприлюднювати;
- зміняти, відчужувати, імпортувати твір.

Дивіться рубрику:ФоторепортажРечове право клієнта на фото дає можливість володіти, користуватись і розпоряджатись цим предметом, але це право обтяжене правом автора дозволяти чи забороняти це. Зняти це обтяження можливо. Для того щоб отримати авторські права клієнту необхідно укласти авторський договір, в якому передбачити передання виключних прав автора. Таким чином, до укладення авторського договору клієнт не може дарувати чи продавати фото. Заборонено (хоча і можливо) друкувати фото і в журналі. Ті видавництва, які прагнуть не порушувати в процесі своєї діяльності авторських прав, вимагають надати авторський договір. Однак на практиці це часто не робиться, і видавники, посилаючись на те, що купили фото у власника (артист, фотомодель і т. і.), порушують авторські права.

Клієнт теж має особисті немайнові права як суб’єкт соціального буття. Фотографія може відтворюватись та публічно використовуватись лише за згодою людини, крім випадків, коли вона позувала фотографу за плату (ст. 308 Цивільного кодексу). Таким чином, авторське право теж обтяжене волею клієнта, і автору для використання фотографії потрібна його згода.
 

Дивіться також:Фотогалерея «Львів старовинний»

 

 

Що є твором у фотографії

Наостанок розглянемо, що є твором у нашому випадку: оцифроване або надруковане зображення? В законодавстві прямої вказівки на це немає. І це не дивно. Прогрес техніки завжди попереду прогресу права, як мінімум на крок. Розібратись допоможе не тільки право, але й технічне знання.

При натисканні на затвор фотоапарата забезпечується пропускання світлових променів для реєстрації зображення на термочутливому матеріалі. Після реєстрації інформації про зображення вона зберігається як оцифрована на флеш-пам'яті. Але для створення твору у вигляді фотографії його ще треба надрукувати, використовуючи папір, фарбу, обладнання. Зрозуміло, що тільки після здійснення цих дій твір автора отримає матеріальне втілення. Фотографія і є твір автора, а зберігання ж в цифровій формі фотознімка, яка може зчитуватися комп'ютером, є відтворенням фотографічного твору, що узгоджується з положеннями ст. 1 Закону.

 

Читайте більше на Львівська Афіша

« До списку статей


Увага! Коментарі модеруються до того, як вони будуть опубліковані на сайті.
Ми не гарантуємо термінів розгляду ваших коментарів. Ваш коментар може бути не розміщено, якщо він не відповідає вимогам сайту.

Автор:


Відгук:
У Львові

Прогноз погоди у Львові на 5 днів Курсы наличного обмена на сегодня


Фотогалерея «Львів старовинний»

Афіша кінотеатрів
IMAX

Афіша театрів
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Перший український театр для дітей та юнацтва
Театр ім. Марії Заньковецької - велика сцена
Театр ім. Марії Заньковецької - камерна сцена

Останні записи в блогах
« 1/5 »

Читати всі записи »

Мій обліковий запис
Логін (e-mail):
Пароль:
Забули пароль?

Не зареєстровані на сайті? Реєструйтесь і отримайте безкоштовну скриньку ВашеІм’я@lvivposter.com!

Також ви можете увійти за допомогою облікового запису іншої системи (виберіть сервіс, на якому розміщений ваш існуючий e-mail):

Соціальні сервіси

Поділіться корисною інформацією з друзями! Додайте цю сторінку в закладки або у вашу улюблену соціальну мережу:

Класс!

 

Продвижение сайта - WWA

створено "літом" :), 2010 року
© 2010-2013 Львівська афіша
Всі права захищені. При використанні матеріалів зворотня ссилка обов'язкова.