додати запис
в каталог
Статті

Використання українського фольклору на уроках музики у процесі морального виховання в початкових класах.

02-10-2017

Український фолькльор на роках музики


Фольклор – це своєрідний «підручник життя», оскільки в ньому сконцентрована і народна мудрість і житейська філософія, і мораль, і засіб виховання найкращих людських якостей. Усна народна творчість  тисячоліттями була чи не єдиним засобом узагальнення життєвого досвіду народу, втіленням народної мудрості, народного світогляду, народних ідеалів. У фольклорі знайшли відображення не лише естетичні й етичні ідеали народу, а його історія, філософія, психологія, дидактика – тобто все, чим він жив, що хотів передати наступним поколінням. 
Фольклор можна порівняти з музикою. Музика - основа естетично-моральної культури так само і фольклор. Фольклор як і музика несе у собі гуманізацію виховання, реалізація якого створює умови для формування кращих якостей і здібностей дитини, джерел її життєвих; гуманізацію взаємин між вихователями і вихованцями, постановки виховання в центр навчально-виховного процесу, поваги до особистості, розуміння її запитів, інтересів, гідності, довір’я до неї; виховання гуманної особистості – щирої, людяної, доброзичливої, милосердної. 
Однією з основоположних особливостей фольклору є одвічне прагнення його творців і носіїв до ідеалів правди, до безкомпромісної оцінки баченого і пережитого. У фольклористиці якості героїв розкривалися в поведінці, вчинках, життєвих ситуаціях. Крім того вони чітко поділялися на позитивних і негативних. Сам же конфлікт будувався на боротьбі добра зі злом, правди з кривдою тощо. 
Кожний вид мистецтва відбиває життя в художніх образах за допомогою специфічних засобів виразності. Завдяки специфічним особливостям музика і фольклор взаємодоповнюють одне одного, що доказує доцільність використання фольклору на уроках музики. 
У школі учні, слухаючи музику, визначають, як правило, її характер. Але цього недостатньо. Важливо навчити дітей сприймати музику, «пропускати її через себе». Задача вчителя – виховувати особистість, яка розбирається у моральних цінностях та є взірцем цих цінностей. Це завдання можна успішніше розв’язати за допомогою казкових сюжетів.

Перегляньте на Львівській Афіші: Фотографії старого Львова

 

Казки як символ моральних цінностей

Казки виступають символами загальнолюдських моральних цінностей. У казках відображені різночасові вірування, погляди та уявлення народу, в основі яких лежать протиборство між добром і злом, що завершується перемогою добра. Казки можна використовувати перед слуханням музичного твору. Фольклорні казки будуть сприяти кращому сприйманню музичного твору та виникненню естетичних почуттів, що є передумовою виховання моральної особистості. 
Також доцільно використовувати перед слуханням музичного твору легенди, перекази, оповідання, які несуть у собі мудрість народу та морально-етичні цінності. 
Народ великий художник і педагог, надавав моральному вихованню підростаючого покоління першорядної ваги. Його поетична творчість була неписаним підручником з педагогіки. Поетична творчість особливо пов’язана з музикою та розвиває ритмічні здібності дітей. Мелодійна та лірична, вона несе у собі естетичні почуття та вікову мораль українського народу. 
Прислів’я і приказки є невід’ємною частиною бесід на етико-моральні теми. Особливе педагогічне значення мають ті твори, що прищеплюють любов до праці, до науки – прислів’я та приказки, які сприяють моральному вихованню, бо підносять такі якості, як чесність, правдивість, відданість у дружбі. 
Дитячий фольклор має свою специфіку: відповідає особливостям дітей у виборі там, образів, ідей; характеризується поєднанням словесного матеріалу з елментами гри, супровідними рухами; у багатьох творах проявляється виражене виховне спрямування. 
Мирилки простенькі за змістом і формою твори, але коефіцієнт її корисної дії значний. Вони вносять в бурхливе дитяче життя мирне начало, знижують напруження, викликане конфліктними ситуаціями, що спалахують, як правило, без поважних причин, вчать доброзичливості, чемності. Отже позитивно сприяють моральному розвитку. 
Цікаве та корисне буде використання на уроці музики загадок. Цікава вигадка і несподівана відгадка викликає позитивні емоції, що є перед основою моральних почуттів. Загадки поетизують для дитини навколишній світ, розкривають такі особливі явища, які могли б залишитися непомітними. 
Один із шляхів духовного виховання моральної особистості – прилучення школярів до українського літературно – музичного фольклору. У праці «Серце віддаю дітям» В. Сухомлинський розповідає про добродійний вплив українських народних пісень. Рідна пісня, визначаючи поетичне бачення навколишнього світу, допомагає виховати у дітей естетичне ставлення до природи, тонкість сприймання, емоційну чуйність, моральність. 
Пісня є засобом морального виховання дитини, адже при виконанні пісні виникають позитивні почуття або необхідність у аналізі вчинків героїв пісні.

Читайте також: Містичний Львів.Личаківський цвинтар.


Так, у простих і ласкавих колискових піснях виражено щиру любов до дитини. Колискові пісні мають неабияке педагогічне значення. З перших днів життя дитина слухає мелодію, що сприяє розвиткові її музичних здібностей. На основі колискових пісень можна виховати любов до тварин, птахів, комах, естетичне ставлення до природи, що впливає на виховання таких важливих моральних рис, як доброта, чуйність. 
Виховне значення мають також жартівливі пісні - забавлянки. Як й інші жанри літературно-музичного фольклору, пісні – забавлянки є незмінним засобом розвитку мовлення дітей, сприяють розвиткові в дітей почуття ритму, збадьорюють, спонукають до активних дій. Також, вони допомагають дитині уважніше засвоювати правила хорошої поведінки, бути терплячою, відучитися вередувати, сформувати естетичний смак. 
Доцільно на уроках музики використовувати і примовки. Вони облагороджують серця дітей, об’єднують їх з природою, вчать дбайливо ставитися до всього живого.
Таким чином, відображаючи духовий світ українського народу, його високі моральні та естетичні ідеали, фольклор містить у собі невичерпний виховний потенціал. Естетико – педагогічне значення українського фольклору багатопланове: він сприяє розвиткові мислення, мовлення, уяви, вихованню моральних чеснот, емоційної чуйності й почуття гумору. Систематичне і постійне використання всіх жанрів фольклору сприятиме всебічному вихованню дітей, збагачуватиме їх мову зразками народної мудрості. Використання фольклору на уроках музики виховує такі моральні почуття: любов до народних традицій, обов’язок, честь, гідність, доброзичливість. Український фольклор – ефективний засіб морального виховання.


Наша сторінка Львівської Афіші у Facebook для зручного перегляду новин і анонсів у Львові,що пропонує портал Львівська Афіша .

« До списку статей


Увага! Коментарі модеруються до того, як вони будуть опубліковані на сайті.
Ми не гарантуємо термінів розгляду ваших коментарів. Ваш коментар може бути не розміщено, якщо він не відповідає вимогам сайту.

Автор:


Відгук:
У Львові

Прогноз погоди у Львові на 5 днів Курсы наличного обмена на сегодня


Фотогалерея «Львів старовинний»

Афіша кінотеатрів
IMAX

Афіша театрів
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Перший український театр для дітей та юнацтва
Театр ім. Марії Заньковецької - велика сцена
Театр ім. Марії Заньковецької - камерна сцена

Останні записи в блогах
« 1/5 »

Читати всі записи »

Мій обліковий запис
Логін (e-mail):
Пароль:
Забули пароль?

Не зареєстровані на сайті? Реєструйтесь і отримайте безкоштовну скриньку ВашеІм’я@lvivposter.com!

Також ви можете увійти за допомогою облікового запису іншої системи (виберіть сервіс, на якому розміщений ваш існуючий e-mail):

Соціальні сервіси

Поділіться корисною інформацією з друзями! Додайте цю сторінку в закладки або у вашу улюблену соціальну мережу:

Класс!

 

Продвижение сайта - WWA

створено "літом" :), 2010 року
© 2010-2013 Львівська афіша
Всі права захищені. При використанні матеріалів зворотня ссилка обов'язкова.