додати запис
в каталог
Статті

Батяри

05-01-2011

Цього літа у Львові вперше за  кілька сот літню історію,вшанували батярів,місцевих зухвалих хуліганів, які понад усе закохані у  гумор і своє місто.

Файні рішучі хлопці

Юнацькі розваги, бійки, часто єхидні жарти, особливий говір, романтичні пісні,авантюрність і любов до життя - то львівські батяри, які, як твердять старожили міста, з'явилися разом з цим старим містом. Сьогодні не можна собі уявити Львів без існування своєрідної субкультури  синів дрібних ремісників, різників, інколи купчих, з передмість, віддалених закутків, які збиралися в маленьких закусочних і боролися за своє виживання.
Їхні "події" (жарти) і "батярівки" (львівські вуличні пісні) завжди додавали місту якогось особливого клімату, а сторожам порядку - через бійки і п'янки молодих батярів - багато клопоту. Однак, ніхто з мешканців собі б не дозволив прозвати батярів  хуліганами або бандитами. "Вони не бандити, а файні хлопці - говорять старожили Львова, згадуючи батярство своїх батьків і дідусів.

"Сама назва "батяр" походить від угорського слова "betyar" і означає "волоцюга", "авантюрист". Деякі історики твердять, що вона з'явилася ще в середньовіччі, за часів панування королеви Ядвіги".

Батяри - романтичні натури, мали величезний запас  енергії, сили і запалу, що було причиною виникнення небезпечних для їх життя і здоров'я жартів, бійок і численних любовних пригод. Зухвалі львівські хлопці часто не могли стриматися, їх юнацькі потяги часто доводили їх не тільки на "пост" (місцевий відділок поліції), але також до в'язниці.


Польська дослідниця Урсула Якубовська вважає, що термін "батяр" почали вживати за часів панування Австро - Угорщини, коли поліціянти, в основному угорці по національності , з вигуком "Betiar"! хапали осіб, які порушували спокій. Львів'янам скоріш за все сподобалося нове слово і вони почали так називати хуліганів.

Автор спогадів про Львів, Станіслав Шнюр - Пєпловскі  вважає, що "батьківщиною" батярів є   Личаківська і Пекарська вулиці, де ще в XIX ст. діяла банда кишенькових злодіїв.

"Так я кохаю свій Львів, що бракує мені слів"

За допомогою таких простих слів батяри виражали свою любов до міста, в якому здавна переплелись культури українців, поляків, німців, угорців, австрійців і євреїв. Дослідники історії Львова і батярства, брати Ратковці, вважають, що особливо в говорі вуличних сміливців можна почути таку мовну суміш, що навіть не кожен старожил може її зрозуміти.

Тільки не батяри. Часто, не маючи жодної освіти, вони могли на підставі почутого говору визначити, з якого закутка міста прийшов цей чи інша чоловік. Мешканця іншої околиці могли побити. Так хлопці "боролися" за свою територію і увагу панночок, хвалилися своєю молодою гарячою кров'ю.

"Ще на початку 90 років на околицях міста і в студентських академмістечках був популярний жарт: "Куп цеглину", - говорить пан Шпаковський. - Чужаків з інших околиць Львова, особливо "баняків", емігрантів з села, змушують купувати загорнену в папір цеглину. Того, хто не хотів цього зробити, бито "товаром" по голові".

Найбільшою образою для хуліганів з Високого Замку, Підзамча, Личакова, Клепаріва і Левандівки (батярських осередків Львова) було недоброзичливе ставлення до рідного міста. За щось таке могли  навіть вбити. "Бо хто Львова не шанує, хай нас в дупу поцілує", - ці слова демонстрували патріотизм батярів. Пізніше, в бурхливі роки, ці хлопці, повні юнацького запалу, доводили свій патріотизм в боротьбі за Львів".

На сьогоднішній день батярство є тим явищем, завдяки якому мешканців столиці Галичини впізнають усюди, бо таке цікаве явище міської культури могло повстати і надалі існує "тільки у Львові".

« До списку статей


Увага! Коментарі модеруються до того, як вони будуть опубліковані на сайті.
Ми не гарантуємо термінів розгляду ваших коментарів. Ваш коментар може бути не розміщено, якщо він не відповідає вимогам сайту.

Автор:


Відгук:
У Львові

Прогноз погоди у Львові на 5 днів Курсы наличного обмена на сегодня


Фотогалерея «Львів старовинний»

Афіша кінотеатрів
IMAX

Афіша театрів
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Перший український театр для дітей та юнацтва
Театр ім. Марії Заньковецької - велика сцена
Театр ім. Марії Заньковецької - камерна сцена

Останні записи в блогах
« 1/5 »

Читати всі записи »

Мій обліковий запис
Логін (e-mail):
Пароль:
Забули пароль?

Не зареєстровані на сайті? Реєструйтесь і отримайте безкоштовну скриньку ВашеІм’я@lvivposter.com!

Також ви можете увійти за допомогою облікового запису іншої системи (виберіть сервіс, на якому розміщений ваш існуючий e-mail):

Соціальні сервіси

Поділіться корисною інформацією з друзями! Додайте цю сторінку в закладки або у вашу улюблену соціальну мережу:

Класс!

 

Продвижение сайта - WWA

створено "літом" :), 2010 року
© 2010-2013 Львівська афіша
Всі права захищені. При використанні матеріалів зворотня ссилка обов'язкова.