додати запис
в каталог
Статті

Питання безпеки атомних реакторів Японії

18-03-2011

Потужний землетрус 12 березня 2011 року примусив людство по-новому глянути на проблеми безпеки на атомних станціях. Карта сейсмічної активності Тихоокеанського регіону демонструє, що струси земної кори продовжуються, ймовірність нових пошкоджень енергоблоків на атомній станції Фукусіма-1 залишається високою. Усунення наслідків наявних аварій – турбота японського уряду та світового співтовариства, привід для хвилювання місцевого населення. 
Виникає питання: чому подібні аварії стали можливими? 
Основне питання атомної безпеки – гарантування безперебійної роботи усіх запобіжних блоків, забезпечення кількаступеневого та багатократного запасу надійності – власники енергоблоків не вирішили. Експерти стверджують, що системи безпеки Фукусіма-1 у відповідний момент не спрацювали належним чином. Стовпи диму повністю закрили станцію від візуального спостереження, і свідчать, що персонал намагається охолодити реактор за допомогою морської води, працюючи в умовах підвищеної радіаційної небезпеки. Жителі 30-ти кілометрової зони навколо атомної станції також ризикують втрати здоров'я. Їм рекомендовано не виходити на вулицю, не вмикати кондиціонери, вживати спеціальні препарати для запобігання наслідкам радіоактивного опромінення. 
Розглянемо тепер відповідність місця побудови японських атомних енергоблоків, які потрапили під удар землетрусу, правилам атомної безпеки. Ці правила чітко сформульовані у цілому ряді нормативних документів МАГАТЕ – Міжнародного агентства з атомної енергії. 
Однією з вимог до побудови атомних станцій є малонаселеність районів навколо них та . 
Порівняємо тепер площу Японії з площею її сусідок за рейтингом генерованої атомними реакторами потужності. Японія в півтора рази менша за Францію з її 59 енергоблоками та у 25 рази менша за Сполучені Штати Америки з 104 енергоблоками. Густина ж населення – на порядок більша, ніж у США, та в 3 рази більша, ніж у Франції. Отже, наслідки аварії на японських реакторах будуть за кількістю жертв та постраждалих приголомшуючими. Слід визнати, що згідно правил МАГАТЕ навколо реакторів витримана санітарно-захисна зона, але поза її межами кількість населення, що потенційно може постраждати, вражаюча. 
Вибір сейсмічно спокійного району для побудови атомної станції – ще один пункт в правилах безпеки МАГАТЕ. 
Розглянемо особливості географічного розташування Японії. Її територія знаходиться на місці стику трьох тектонічних плит – Євразійської, Північноамериканської та Філіппінської. В таких районах завжди існує найбільший ризик виникнення землетрусів, а отже – руйнування будівель та конструкцій, безлад в інфраструктурі країни. Наведемо два цілком ймовірні наслідки землетрусу, пов'язані між собою: розрив електромереж та вихід з ладу електростанції АЕС, котра забезпечує роботу систем безпеки. Розрив електромережі споживачів електроенергії вимагає аварійного відключення станції та посиленої роботи запобіжних блоків. Неполадки в роботі дизельного генератора може призвести до максимальної проектної аварії на трубопроводі атомного реактора. Якщо вдалось уникнути найгіршого варіанту, зростає ймовірність інших не менш катастрофічних ситуацій – пожеж, вибухів, руйнування захисного корпусу, викидів радіації тощо. 
Тобто поява двох потужних атомних електростанцій в сейсмічно активній зоні – достатньо ризикована, навіть легковажна, справа з точки зору безпеки людей, що живуть навколо. 
Попри надсучасні автоматизовані системи безпеки реакторів та професіоналізм персоналу, в кваліфікації якого не нам сумніватись, побудова АЕС в густонаселених районах з ризикованими сейсмічними характеристиками – швидше крок вбік від проблеми енергетичної безпеки, ніж крок вперед до її вирішення.

« До списку статей


Увага! Коментарі модеруються до того, як вони будуть опубліковані на сайті.
Ми не гарантуємо термінів розгляду ваших коментарів. Ваш коментар може бути не розміщено, якщо він не відповідає вимогам сайту.

Автор:


Відгук:
У Львові

Прогноз погоди у Львові на 5 днів Курсы наличного обмена на сегодня


Фотогалерея «Львів старовинний»

Афіша кінотеатрів
IMAX

Афіша театрів
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Перший український театр для дітей та юнацтва
Театр ім. Марії Заньковецької - велика сцена
Театр ім. Марії Заньковецької - камерна сцена

Останні записи в блогах
« 1/5 »

Читати всі записи »

Мій обліковий запис
Логін (e-mail):
Пароль:
Забули пароль?

Не зареєстровані на сайті? Реєструйтесь і отримайте безкоштовну скриньку ВашеІм’я@lvivposter.com!

Також ви можете увійти за допомогою облікового запису іншої системи (виберіть сервіс, на якому розміщений ваш існуючий e-mail):

Соціальні сервіси

Поділіться корисною інформацією з друзями! Додайте цю сторінку в закладки або у вашу улюблену соціальну мережу:

Класс!

 

Продвижение сайта - WWA

створено "літом" :), 2010 року
© 2010-2013 Львівська афіша
Всі права захищені. При використанні матеріалів зворотня ссилка обов'язкова.