додати запис
в каталог
Статті

Найближча рідня приматів літає на шерстяних крилах

24-03-2011

Генетики з'ясували, хто ж справжні предки людини. А також звідки і як взялися самі примати ,і власне, люди. Дерево вийшло загибистим і гіллястим.

 Велика міжнародна команда дослідників із США, Бразилії, Франції і Німеччини секвенірувала фрагменти 54 ядерних генів (34927 пар підстав) від 186 видів приматів. Ці види належать до 61 роду, що складає 90% всіх родів  родини приматів, що живуть на землі. В результаті вчені склали нове молекулярно-генетичне дерево приматів і уточнили багато спірних питань їх систематики. Вони прослідили, як приматам вдалося досягнути такої різноманітності (наприклад, лемур зовсім не схожий на орангутана), як відбувалося утворення нового вигляду і освоєння ними нових територій. І заразом взнали багато нового про еволюцію людських генів.

 Несподівана спорідненість

 Вчені порівняли будову аналогічних ділянок  генома в різних приматів і знайшли місця точкових мутацій – нуклеотідних замін, випадання (лелеції) фрагментів ДНК  і інші хромосомні перебудови. Це дозволило їм з'ясувати, хто, коли і від кого пішов. Походження всієї  родини приматів до цих пір залишалося спірним питанням.Поліна Перельман (Polina Perelman) з підрозділу Національного інституту раку в місті Фредерік (National Cancer Institute–frederick), штат Меріленд, і її співавтори показали, що примати, що нині живуть, з'явилися приблизно 85 млн років тому  від загального предка. Мабуть, це сталося в Азії, де живуть найбільш близькі родичі приматів – як не дивно, це шерстокрили.Це деревні ссавці, що мають перетинки між лапами, що дозволяє їм планувати в стрибку з гілки на гілку на зразок летяг. За ними по близькості спорідненості до приматів слідує тупая.

 Мавпи з різними носами

Біологи уточнили місце на еволюційному дереві  найпримітивнішої групи приматів – мокроносих мавп (Strepsirrhini), яких раніше деякі фахівці відносили до напівмавп. Гени показали, що вони відокремилися від сухоносих мавп (Haplorrhini) 87 млн років назад. А приблизно 68,7 млн років назад мокроносі розділилися на дві гілки.Одна з них колонізувала острів Мадагаскар, і тут від загальних предків пішли лемури, індріди і руконіжки (сучасний представник — руконіжка мадагаскарська). Інша гілка породила сімейства лорі і галаго. Від гілки  сухоносих мавп першими відокремилися довгопяти (Tarsius), яких раніше теж мавпами не вважали. Про древність довгопятів свідчать 25 делецій в досліджуваних ділянках генома, що накопичилися за час їх існування.

Широконосі, або мавпи Нового світу (Platyrrhini) відокремилися від загального предка з вузьконосими мавпами Старого світу (Catarrhini) приблизно 43,5 млн років назад. Відкритим залишається питання, як їм вдалося завоювати Америку, і чи вплинули на це зміни клімату. Але розділення широконосих на окремі сімейства сталося 24,8 млн років назад в тропічних лісах Амазонки.Дослідники уточнили, в якій послідовності і в який час виникли павукоподібні мавпи, ревуни, цебуси, саймірі, мармазетки і тамариски. Вони з'ясували, які точкові мутації призвели до виникнення нічних мавп (Aotidae) – єдиної групи приматів Нового світу, які перейшли до нічного способу життя.

Серед вузьконосих мавп Старого світу, мавпи (Cercopithecidae) розділилися на підродини і родини  18 млн років тому. Біологи уточнили, коли і як з'явилися колобуси, тонкотели, павіани, макаки, мандрили і, власне, мавпи. Один з найвідоміших родів – макаки, виник 5,1 млн років назад.

 На вершині дерева

 Нарешті, гоміноїди (Hominoidea) – вищі вузьконосі мавпи, з'явилися приблизно 13 млн років тому. Першими від них відокремилася гілка гібонів, потім – гілка орангутанів. Підродина гомінін (Homininae), до яких належить родина горил, шимпанзе і людина (Gorilla, Pan, Homo), продовжувала розвиватися далі. Відділення горили не супроводилося делеціями в ділянках ДНК, що вивчалися, а відокремлення шимпанзе від людської гілки сталося за участю двох деліцій.

 Аналіз показав відносно недавні генетичні зміни в мавп і більш древні у мокроносих мавп. Середня швидкість нуклекотідних замін в приматів – 6,163 х 10-4 на крапку в мільйон років, але вона сильно розрізняється в різних групах. Вчені показали, що у більш «просунутих» вузьконосих мавп зміни відбуваються з меншою швидкістю, ніж в широконосих і мокроносих. А найвища швидкість виявилась у  лорі і у нічних мавп.Тобто, еволюція приматів від древніх до сучасних сповільнюється.

Автори вважають, що їх результати мають практичне значення для людини: «Розуміння генетичної природи різних захворювань не може бути повним без знання попередньої генетичної історії».

 Дані про молекулярне дерево приматів опубліковані в журналі Plos Genetics.

« До списку статей


Увага! Коментарі модеруються до того, як вони будуть опубліковані на сайті.
Ми не гарантуємо термінів розгляду ваших коментарів. Ваш коментар може бути не розміщено, якщо він не відповідає вимогам сайту.

Автор:


Відгук:
У Львові

Прогноз погоди у Львові на 5 днів Курсы наличного обмена на сегодня


Фотогалерея «Львів старовинний»

Афіша кінотеатрів
IMAX

Афіша театрів
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Перший український театр для дітей та юнацтва
Театр ім. Марії Заньковецької - велика сцена
Театр ім. Марії Заньковецької - камерна сцена

Останні записи в блогах
« 1/5 »

Читати всі записи »

Мій обліковий запис
Логін (e-mail):
Пароль:
Забули пароль?

Не зареєстровані на сайті? Реєструйтесь і отримайте безкоштовну скриньку ВашеІм’я@lvivposter.com!

Також ви можете увійти за допомогою облікового запису іншої системи (виберіть сервіс, на якому розміщений ваш існуючий e-mail):

Соціальні сервіси

Поділіться корисною інформацією з друзями! Додайте цю сторінку в закладки або у вашу улюблену соціальну мережу:

Класс!

 

Продвижение сайта - WWA

створено "літом" :), 2010 року
© 2010-2013 Львівська афіша
Всі права захищені. При використанні матеріалів зворотня ссилка обов'язкова.