додати запис
в каталог
Статті

Операція "Вісла"

23-10-2012

Причини і наслідки операції "Вісла"

Під час Другої світової війни на повну потужність було запущено тоталітарну машину проти простого населення. Операція "Вісла" - це історична трагедія для одних та метод ведення війни для інших. Хтось оплакує і сумує, інші досліджують архіви та намагаються якнайповніше висвітити події тих часів. Події, які стали незгасимим болем для тисяч українських сімей. Вони ще досі згадують, передають онукам та правнукам правду про депортацію...
 

З якою метою проводилась операція "Вісла"


Грунт для виселення корінного українського населення, з тепер уже польських земель, готували заздалегідь. 1944 року почався так званий "взаємний обмін населенням" між УРСР та Польщею. Такий "добровільний" обмін проводився насправді лише примусово, під дулом автомата та з погрозами. Який добрий український господар захоче покинути власний дім, потом і кров'ю нажите майно, щоб поневірятися з сім'єю десь далеко? Аби переселенці швидше погоджувалися, їх позбавляли прав на землю, закривали культурні та освітні установи.
Навіть греко-католицькі церкви закривалися для того, аби "вижити" українця з його етнічного дому. Сьогодні історики твердять, що навіть татари своїми чисельними набігами не завдали такої шкоди українському народу, як роки панування радянської влади на нашій землі.
Осінню 1945 року польський уряд направив війська, які мали силоміць вивезти тих, хто з останніх сил тримався за рідну домівку. Палали нищівним вогнем тоді міста і села на Лемківщині, Холмщині, Надсянні. Офіційно розпочали звірську виселенську компанію "Вісла" 28 квітня 1947 під приводом загибелі заступника міністра оборони Польщі в бою з вояками УПА. Але бої з упівцями відбувалися постійно і навряд чи їх зупинити могли б чергові чистки з боку двох загарбницьких держав.

Переселення українців або етнічна зачистка

Лемківщина, Надсяння, Холмщина, Підляшшя, де ще з часів Київської Русі проживали етнічні українці, мусили тепер заселитися поляками. Тонни колючого дроту їхали потягами для того, аби обгородити від світу табори українських переселенців. Опольщення так званих "Відшуканих Земель" відбувалося під голосіння тих, чиї діди та прадіди здавна жили і працювали на тих землях. Більше 150 тисяч переселенців тоді поневірялося по знищених війною колишніх німецьких територіях. Без права на повернення, майже без майна (бралося те, що можна було донести в руках, рідше - на возі). Жителі виселених територій посадили врожай, та вже не змогли його зібрати. Вони поверталися до своїх домівок, щоб доглянути власні поля з хлібом, а їх силоміць повертали у напівзруновані "чужі" будинки. Більшовики активно допомагали полякам. Танкова дивізія та протипартизанські загони блокували кордони. Тисячі українських жінок, дітей та літніх людей увязнено в концентраційному таборі в Явожно. То був такий собі "Освєнцем". Особливо переслідувалися греко-католицькі священики. Етнічна чистка відбулася, діяльність УПА на території Польщі майже
припинилася.
Дві держави "вирішили" поділитися. А український народ, як завжди, потерпів від цього. Операція "Вісла" досі залишається чимось давно забутим для керівництва Польщі та Росії. А для нас - це болюча рана, яка загоїться ще не скоро...

« До списку статей


Увага! Коментарі модеруються до того, як вони будуть опубліковані на сайті.
Ми не гарантуємо термінів розгляду ваших коментарів. Ваш коментар може бути не розміщено, якщо він не відповідає вимогам сайту.

Автор:


Відгук:
У Львові

Прогноз погоди у Львові на 5 днів Курсы наличного обмена на сегодня


Фотогалерея «Львів старовинний»

Афіша кінотеатрів
IMAX

Афіша театрів
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької
Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки
Перший український театр для дітей та юнацтва
Театр ім. Марії Заньковецької - велика сцена
Театр ім. Марії Заньковецької - камерна сцена

Останні записи в блогах
« 1/5 »

Читати всі записи »

Мій обліковий запис
Логін (e-mail):
Пароль:
Забули пароль?

Не зареєстровані на сайті? Реєструйтесь і отримайте безкоштовну скриньку ВашеІм’я@lvivposter.com!

Також ви можете увійти за допомогою облікового запису іншої системи (виберіть сервіс, на якому розміщений ваш існуючий e-mail):

Соціальні сервіси

Поділіться корисною інформацією з друзями! Додайте цю сторінку в закладки або у вашу улюблену соціальну мережу:

Класс!

 

Продвижение сайта - WWA

створено "літом" :), 2010 року
© 2010-2013 Львівська афіша
Всі права захищені. При використанні матеріалів зворотня ссилка обов'язкова.